31.03.2023 набирав чинності Закон України «Про медіа», ухвалений 13 грудня 2022 року.
Закон розроблено й ухвалено на виконання вимог Європейського Союзу до України, зокрема для подолання надмірних приватних інтересів у медіапросторі України, впровадження в українському законодавстві положень Директиви Європейського парламенту і Ради 2010/13/ЄС про аудіовізуальні медіапослуги від 10 березня 2010 року зі змінами, внесеними Директивою (ЄС) 2018/1808 від 14 листопада 2018 року, зміцнення незалежності національного регулятора.
Впровадження вказаних положень є однією з умов надання Україні статусу кандидата в члени Європейського Союзу.
Закон спрямований на забезпечення реалізації права на свободу вираження поглядів, права на отримання різнобічної, достовірної та оперативної інформації, на забезпечення плюралізму думок і вільного поширення інформації, на захист національних інтересів України та прав користувачів медіа-сервісів, регулювання діяльності у сфері медіа відповідно до принципів прозорості, справедливості та неупередженості, стимулювання конкурентного середовища, рівноправності і незалежності медіа та визначає правовий статус, порядок формування, діяльності та повноваження Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
Наразі закон визначає медіа (засіб масової інформації) як
– засіб поширення масової інформації у будь-якій формі, який періодично чи регулярно виходить у світ під редакційним контролем та постійною назвою як індивідуалізуючою ознакою (п. 30 частини першої ст. 1 Закону України «Про медіа»). |
Сюди входять:
Телемовлення
Відповідно до термінології нового законодавства “лінійний аудівізуальний медіа-сервіс”
Радіомовлення
“Радіомовлення”, за новим ЗУ “Про медіа” - лінійний аудіальний медіа-сервіс.
Лінійний аудіальний медіа-сервіс - це термін, який описує традиційний формат медіа-трансляції для аудіального контенту, де звук транслюються в реальному часі для одночасного масового приймання користувачами на основі розкладу програм, створеного радіомовником і не можуть бути вибрані або керовані користувачами.
Аудіальні
Аудіальні медіа-сервіси на замовлення: Інноваційний формат для сучасного користувача
Аудіальні медіа-сервіси на замовлення (АМСНЗ), згідно з положеннями нового Закону України "Про медіа", є однією з ключових форм нелінійних аудіальних медіа-сервісів, що забезпечують користувачам доступ до аудіовмісту за запитом, без необхідності дотримуватися фіксованого розкладу програм.
Аудіовізуальні
Аудіовізуальні медіа-сервіси на замовлення, відповідно до Закону України “Про медіа”, представляють собою нелінійні аудіовізуальні медіа-сервіси, що дозволяють користувачам отримувати доступ до відеоконтенту на запит. Цей формат радикально відрізняється від традиційного телемовлення, забезпечуючи користувачам повний контроль над переглядом програм, фільмів та інших аудіовізуальних матеріалів.
Провайдери аудіовізуальних сервісів
Провайдери платформ спільного доступу до відео
Онлайн медіа
Друковані медіа
Постачальники електронних комунікаційних послуг